Na najvećem regionalnom događaju posvećenom socijalnom preduzetništvu Forumu socijalnih inovacija, koji organizuje Smart kolektiv, predstavili smo naš concept Avlija održivog razvoja, kao primer dobre prakse.
Miroljub Nikolić, direktor Caritasa Šapca na uvodnom panelu predstavio je naše aktivnosti na polju #socijalnopreduzetništvo.
Prvi razgovor bio je posvećen najnovijim trendovima u oblasti socijalne ekonomije na nivou EU, kao i akcionom planu za socijalnu ekonomiju i njegovom značaju za razvoj socijalnih preduzeća. Na ovoj sesiji su učestvovali Toby Gazeley, direktor programa za politike u Euclid mreži, Dina Rakin, direktorka Koalicije za razvoj solidarne ekonomije, Antoine Avignon, programski menadžer za životnu sredinu i borbu protiv klimatskih promena u EU Delegaciji, Miroljub Nikolić, direktor Caritas Šabac i Gianluca Pastorelli, izvršni direktor Diesis Mreže, a moderatorje bio Neven Marinović, direktor Smart Kolektiva.
Na narednoj sesiji, smatrajući da je došlo vreme da socijalna ekonomija postane deo zvanične i vidljive politike vlada Zapadnog Balkana i regionalnih tela, predstavnici OCD iz regiona potpisali su i lansirali Deklaraciju civilnog društva Zapadnog Balkana o socijalnoj ekonomiji. Učestvovali su Dina Rakin, Koalicija za razvoj solidarne ekonomije, Suzane Wise-Huiskes, Euclid Mreža (NLD), Shkelzen Marku, Yunus Social Business Balkans (ALB), Biljana Stojceska, Youth Alliance Kruševo (MKD), Anita Šimundža, CDP Globus (BIH), Jugoslav Radović, Centar za omladinsku edukaciju (MNE) i Dajana Berisha, Forum for Civic Initiatives (KOS).
Naredni panel bio je posvećen implementaciji Zelene agende u Srbiji, postignutim rezultatima i planiranim aktivnostima, a govornici su takođe razgovarali o tome kako komplementarnost zelene, socijalne i digitalne ekonomije može doprineti inkluzivnijem, solidarnijem i održivijem društvu. Učesnici ovog panela su bili Tanja Miščević, zamenica generalnog sekretara u Savetu za regionalnu saradnju RCC, Nenad Paunović, direktor Tima za IT i preduzetništvo u Kabinetu predsednice Vlade, Nikola Stanojević, direktor i osnivač socijalnog preduzeća Soma, Mirjana Jovanović, programska menadžerka Beogradske otvorene škole, a sesiju je moderirao Žarko Šunderić, direktor Centra za socijalnu politiku.
Jedna od interesantnijih sesija bila je predstavljanje deset preduzeća stručnom žiriju koji je doneo odluku da se novčana podrška dodeli preduzećima “Pčinjski” i “Centar zabavne nauke Molekul”, a “Bifrost Bioplastics” dobio je od Erste banke posebnu nagradu za inovativnost u vidu mentorske podrške u trajanju od godinu dana. Konferenciju je zatvorio radni sastanak na kom su akteri koji se u CEE regionu bave socijalnom ekonomijom imali priliku da upoznaju i prodube saradnju sa predstavnicima najrelevantnijih evropskih mreža u oblasti socijalnog preduzetništva.
Forum socijalnih inovacija održan je u Prostoru Miljenko Dereta u Beogradu, u organizaciji Smart Kolektiva uz podršku Američke ambasade, Fondacije za otvoreno društvo, Balkanskog fonda za demokratiju Nemačkog Maršalovog fonda Sjedinjenih Američkih Država i Ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu. Prijatelji konferencije su Erste Bank Sparkasse, Elixir Fondacija i Coca-Cola HBC Srbija. Konferenciju su takođe podržali naši partneri Euclid Network, Erste Banka Srbija i Atlantic Grupa, kao i platforma „Održivi razvoj za sve“ koju podržavaju Vlade Švajcarske i Nemačke, a implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.