Održana Završna konferencija projekta „ACTIVE – Pristupačna komunikacija u cilju inkluzije osetljivih grupa na Zapadnom Balkanu“

Završna konferencija projekta „ACTIVE – Pristupačna komunikacija u cilju inkluzije osetljivih grupa na Zapadnom Balkanu“, održana je u Prostoru Miljenko Dereta u četvrtak.

Ovom konferencijom označen je uspešan kraj prve faze projekta koji se bavi promocijom koncepta pristupačne komunikacije i jasnog jezika.

Na konferenciji su održana tri panela na kojima su učestvovali istaknuti predstavnici iz različitih sektora društva. Paneli su obuhvatili teme kao što su značaj pristupačne komunikacije za osetljive grupe, pravni okvir i njegova primena, kao i aktuelno stanje pristupačne komunikacije u društvu.

Naši korisnici bili su prethodnih meseci angažovani na izradi brošure na jednostavnom jeziku, a u ime svih nji Nikola Pantelić je uz podršku kolege Marka Bajića, sa korisnicima Udruženja “Na pola puta” iz Pančeva govorio na panelu “Važnost pristupačne komunikacije za osetljive grupe”. Nikola je izneo svoja iskustva oko učešća na projektu i istakao je da mu je to sve mnogo značilo jer je izašao iz svoje zone komfora, bio je stidljiv i nikad nije govorio na skupovima. Mnogo je srećan jer je mogao da doprinese jednoj tako značajnoj stvari kao što je ostvarenje cilja ovog projelta – unapređenje pristupačnosti komunikacije svima.  Kroz ovakvu komunikaciju, pripadnici osetljivih grupa se osećaju osnaženim da samostalno donose odluke i aktivno učestvuju u procesima odlučivanja koji ih se tiču.

U okviru projekta ACTIVE, tim Caritasa Srbije postigao je značajne rezultate u oblasti pristupačne komunikacije. Od početka projekta 30 osoba iz ranjivih grupa steklo je veštine kontrole teksta na jasnom i jednostavnom jeziku, preko 20 obuka za više od 250 predstavnika institucija i organizacija civilnog društva doprinelo je unapređenju kapaciteta za pristupačnu komunikaciju na lokalnom nivou. Preveden je priručnik organizacije Inclusion Europe na srpski jezik, kreirane su smernice za pristupačne događaje, kao i smernice za pristupačnost na društvenim mrežama i priručnik za izradu pristupačnih veb-sajtova.  Napisane su i objavljene brošure na jasnom jeziku na šest različitih tema, što je rezultiralo podelom preko 5000 brošura. U saradnji sa Savezom slepih Vojvodine, brošure su dostupne i u audio formatu, dok je kreiran veb-sajt posvećen pristupačnoj komunikaciji, na kojem su dostupni svi materijali i resursi izrađeni tokom projekta. Tamara Gaćinović istakla je da ovi rezultati predstavljaju važan korak ka inkluzivnijem društvu, gde se pristupačna komunikacija afirmiše kao ključni princip u osnaživanju i uključivanju ranjivih grupa.

Projekat „ACTIVE – Pristupačna komunikacija u cilju socijalnog uključivanja osetljivih grupa na Zapadnom Balkanu se sprovodio uz podršku Renovabisa i Caritasa Austrije u pet zemalja Zapadnog Balkana od maja 2022. do juna 2024. godine.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *