Ostvaren cilj projekta Support life: podrška starima i bolesnima

Caritas Šabac u poslednje vreme najčešće je prisutan u javnosti zbog socijalnog preduzetništva i pokretanja socijalnih preduzeća. Ipak, to ne znači da se obim usluga socijalne zaštite koje ova organizacija pruža smanjio. Naprotiv.

Kao dugogodišnji pružalac usluge pomoći u kući za bolesna i stara lica, poznat po inovacijama, Caritas Šabac je već više od dve godine partner na EU projektu prekogranične saradnje Srbije i Hrvatske pod nazivom „Podrži život: pružanje zdravstvenih i socijalnih usluga za ugrožene grupe“. Nosilac projekta je “Bubamara”, udruženje osoba s invaliditetom iz Vinkovaca, a partneri su, osim Caritasa Šapca,  Dom za starije i nemoćne osobe Ilok i Dom zdravlja „Dr Draga Ljočić“ Šabac. Ukupna vrednost projekta je 992.437,99 evra, od kojih je budžet Caritasa Šapca 219.56,00 evra. Cilj programa je podizanje pristupačnosti i kvaliteta zdravstvenih i socijalnih usluga namenjenih starijim licima, nemoćnima, palijativnim korisnicima i osobama sa invaliditetom kroz nastavak rada mobilnih timova u Vukovarsko-sremskoj županiji i razvoj palijativne zaštite, kao i zdravstvenih i socijalnih usluga u programskom području Mačvanskog okruga kroz poboljšanje kvaliteta objekata, usluga i veština u oblasti javnog zdravlja i socijalne zaštite.

Aktivnosti projekta uključuju mobilne timove sa zdravstveno-socijalnim uslugama koji pružaju usluge u Vukovarsko-sremskoj županiji u Hrvatskoj i Mačvanskom okrugu u Srbiji, rekonstrukciju i adaptaciju odeljenja za palijativno zbrinjavanje osoba u terminalnim fazama bolesti u Domu za starije i nemoćne Ilok. Kroz projekat je 100 osoba u Programskom području edukovano sa ciljem da se unaprede osnovne veštine i kvalitet zdravstveno-socijalnih radnika kroz kontinuirano usavršavanje u svrhu podizanja kvaliteta u pružanju usluga.

Inovativnost ovog projekta ogleda se u holističkom pristupu palijativnim korisnicima jer se usluge zdravstvene i socijalne zaštite prožimaju u cilju što boljeg kvaliteta palijativne nege. Osim usluge pomoći u kući za korisnike u terminalnoj fazi bolesti, ovim projektom obuhvaćene su i osobe sa mentalnim smetnjama i intelektualnim poteškoćama kojima se pomoć pruža kroz uslugu dnevnog boravka u dve lokalne samouprave. U okviru projekta, obezbeđena su medicinska pomagala (kreveti, antidekubitni dušeci, hodalice i dr.) za korisnike kojima su bila potrebna, kao i paketi sa sredstvima za ličnu higijenu.

Ovim projektom Caritas Šabac obuhvatio je do sada preko 250 korisnika. Tokom pandemije kovid-19 virusa broj korisnika kojima je potrebna ova vrsta usluga drastično se povećao usled velikog broja otpusta iz opšte bolnice koja je ušla u kovid sistem. 

Da bi usluge koje se pružaju bile bolje, neophodna je i edukacija te je u skladu sa tim od strane Caritasa Šapca organizovana obuka za trideset dvoje profesionalaca (stručnih radnika i saradnika, medicinskih sestrara/tehničara, negovateljica) u Šapcu, Bogatiću, Vladimircima i Malom Zvorniku.

Značaj ovog, kao i drugih projekata najbolje ilustruju konkretni primeri. Samoća nam ponekad svima prija, ali ako predugo traje, naročito ako je to u starosti, ume da bude vrlo bolna. Dodajte na to probleme mentalnog zdravlja i tešku bolest koja se javila sa godinama. Dobićete sliku života jedne naše korisnice. Naša ekipa kod nje odlazi svakodnevno. Presvlače je, kupaju, pripremaju obroke i sređuju stan, ali su ujedno i jedini sa kojima u toku dana progovori. U okviru ovog projekta dobila je krevet i antidekubitni dušek jer je sada već, nažalost, i nepokretna. Bolest je u njenim godinama progresivna i nezaustavljiva, ali ona i dalje zaslužuje kvalitet života dostojan čoveka, maksimum koji se može izvući iz tako teške situacije. Odgovarajući krevet, redovna terapija, ali i topla reč i stisak ruke onda kada je najteže i kada crne misli nadvladaju. Upravo to je poenta palijativne nege i cilj ovog projekta ostvaren u svom punom smislu.