Poptisan partnerski sporazum o novom projektu

Partnerski sporazum o realizaciji projekta prekogranične saradnje „Poboljšanje zapošljivosti ljudi iz osetljivih grupa pružanjem novih znanja i veština“, koji se finansira sredstvima Evropske Unije, potpisan je juče u Bogatiću.

Partneri na ovom projektu, namenjenom licima iz osetljivih grupa, su Opština Bogatić, Caritas Šabac, ProREHA Sarajevo i SEC Banja Luka. Projekat traje dve godine, a ukupna vrednost je 220.340 evra.

Sporazum u našoj Avliji održivog razvoja potpisali su Miroljub Nikolić, direktor Кaritasa, Milan Damnjanović, predsednik Opštine Bogatić, Zorica Vujanović ispred SEC Banja Luka i Vedad Vajzović, predsednik udruženja ProREHA iz Sarajeva.

– Glavni cilj je da se poboljša zapošljivost osoba iz društveno ugroženih grupa i mi ćemo, da bismo taj cilj ostvarili, organizovati obuke za 360 ljudi, po 180 u Mačvanskom okrugu i na području BiH. Obuke će imati tri segmenta: obuke za pružaoce usluga socijalne zaštite, obuke iz oblasti socijalne poljoprivrede i menadžment u organizacijama socijalne ekonomije. Obuke će biti akreditovane, tako da je to od velikog značaja za buduće polaznike – naglasio je Miroljub Nikolić, director Caritasa Šapca.

– Sam projekat će doprineti uključivanju OSI i drugih marginaliziranih skupina naših sugrađana u procese osposobljavanja i zapošljavanja, kako u Srbiji, tako i u BiH. Nadam se i vjerujem čvrsto u to da ćemo napraviti pozitivan pomak, i da ćemo i dalje nastaviti našu saradnju i biti u funkciji razvoja Sistema socijalnih usluga i boljeg položaja marginaliziranih društvenih grupa – kazao je Vajzubić.

– Naša ustanova, Socijalno edukativni centar je nastala u sklopu jednog projekta koji je sprovodila Vlada Austrije, Caritas Austrije i Caritas BiH. Ovo je prvi projekat prekogranične saradnje Srbije I BiH. Naša uloga je da sprovodimo edukacije, odnosno obuke u procesu osposobljavanja osoba iz društveno ugroženih grupa I da povećamo mogućnost zapošljavanja. Na ovaj način doprinećemo poboljšanju kvaliteta života svojih sugrađana -istakla je Zorica Vujanović ispred SEC Banja Luka.

Sticanjem znanja i veština kroz obuke, osobe iz osetljivih društvenih grupa, povećaće šanse za zapošljavanje, što doprinosi sveukupnom unapređenju njihovog položaja i kvaliteta života.

Sve obuke će biti akreditovane i polaznici koji ih završe nakon realizacije projekta mogu da se zaposle u sistemu usluga socijalne zaštite, za čime postoji velika potreba u Srbiji i Federaciji BiH.